Bizonyára minden testnevelő tanár kolléga találkozott már a röplabdaállvány elhelyezésének a problémájával saját sportudvarán. A testnevelési órák tervezését segítheti elő, az un. mobil röplabdaállvány használata. A talajhüvelyes megoldás nem rossz, de a hálótartó oszloppár be és kivétele sokszor nehéz és időigényes. Ráadásul a pálya talajába nem is olyan egyszerű a hüvely részt elhelyezni.
A másik gond ezzel a megoldással, hogy a pályát nem lehet másra használni, míg a röplabdaállvány felállítva van.
A háló kifeszítésének lehetősége nem mindig megoldott, a háló belóg, nincs kellően meg a magassága. Néhány esetben maga a tartó állvány nem képes stabilan megtartani a hálót.
Az általam javasolt mobil, kombinált röplabda hálótartó oszloppárnak több előnye is van:
A tanulók körében méltán népszerű asztaliteniszezés. A most bemutatásra kerülő pingpongasztal, teljes mértékben megoldja az összes problémát a szabadtéri pingpongasztalok tekintetében. Egy olyan asztal kerül bemutatásra, mely speciálisan szabadtérre lett tervezve. Ellenáll az időjárásnak, nem igényel gondozást.
Az atlétika oktatásához elengedhetetlenül szükséges a megfelelő minőségű távolugró dobbantó. Több iskola sportudvarán található veszélyes állapotú dobbantó. Rosszul rögzített, billegő vagy éppen a farésze korhadt el. Ilyen eszközökkel nem lehet kellőképpen tanítani a távolugrást és használatuk balesetveszélyes is egyben!
Az általam ajánlott távolugró dobbantó felülete poliészter gyantaborítású, amely teljesen megvédi a fenyőfából készített dobbantót. A stabil rögzítéshez beépítő teknőt kell letenni. Ezt meg lehet venni hozzá amely, alumíniumból készül. A belépések jelzéséhez szintén rendelhető kiegészítő elem a regupol betét. A dobbantó könnyen kivehető igény szerint a teknő részből, amennyiben nem biztonságos a szabadban tárolása, felülete biztonságos elugrást tesz lehetővé. A súlylökés oktatásához fontos a súlylökő hely megfelelő kiépítése. Ehhez ajánlom a súlylökő bástyát. Anyaga szintén időjárásálló és nagyon egyszerű kihelyezni.
Bővebb információ: plastobo.hu
Mielőtt egyértelműen döntenénk az egyik vagy a másik mellett néhány fontos dologra szeretném felhívni a kedves kollégák figyelmét, talán megkönnyíti a választásukat.
Szeretnék néhány eszköz bemutatásával segíteni ezen problémák megoldásában.
Legfontosabb eldönteni, hogy a kosárlabda eszközök közül melyek lennének a legideálisabbak:
A tűzihorganyzás az acélszerkezetek korrózióval szembeni védelmére szolgáló horganyzási technológia.
A tűzihorganyzás során a megfelelően megtisztított acélszerkezetet (alapfémet) folyékony cinkbe (horganyba) mártják. A horganyfürdőben töltött idő alatt a magas hőmérséklet (435-450 °C) hatására a horgany az alapfém felületébe diffundál, azzal összeötvöződik és a felületére rakódik. Minél több időt tölt az alapfém a horganyfürdőben, annál vastagabb horganybevonat keletkezik rajta.
A tűzihorganyzott acélszerkezetek évtizedeken keresztül ellenállnak a korróziónak, amelynek bizonyítékai az évtizedekkel ezelőtt lehorganyzott szerkezetek ma is hibátlan állapota.
Leggyakoribbak az ortoftálsav alapú poliészter gyanták.
A honlap oldalait böngésző tisztelt testnevelő tanár kollégák bizonyára nagyon jól tudják, mely sporteszközökről is van szó. Szeretnék azonban kellő információt adni, a nem testnevelés szakos, illetve az egyszerűen csak érdeklődő látogatóimnak is.
A sportudvarok alapjában véve a következő sporteszközökkel vannak felszerelve:
Tekintettel a kapuk felborulásából bekövetkezett tragédiákra, gyermek balesetekre, ragaszkodni kell a fix beépítéshez, amely nem oldható kötésűnek kell lennie. Ezért, a függőleges kapuoszlopok hosszítottak és csak bebetonozva lehet beépíteni.
Kültéri elhelyezésnél nem javasoljuk a fa kaput, mivel nem időjárásálló, így rövid ideig használható. Ideális megoldás lenne az alumínium kapu, de a hazai viszonyok között nem javasoljuk, mivel az alumínium túlságosan „kelendő”. Ezért az acélból készült kapukat javasoljuk, megfelelő felületvédelemmel.
Több testnevelő tanár kolléga kérését teljesítem, mikor a kosárlabda beltéri eszközöket szedem egy csokorba. Nem csak egy felsorolást tettem, hanem az egyes állványok elhelyezését, célszerű kiválasztását és műszaki paramétereit is érintem.
A kosárlabdázás térhódításával és a tanulók fizikai paramétereinek növekedésével az eddig használt közel 20-30 éves állványok már nem képesek ellátni funkciójukat.
Az egyre dinamikusabb játékstílus, a "zsákolás vagy annak kísérlete" egyre több iskola tornatermének kosárlabda állványa vált áldozatául.
Az un. főpalánkok úgy-ahogy bírják a kemény strapát, de az oldalra elhelyetett kosárlabda palánkok már katasztrofális állapotban vannak több helyen.
1. oldal / 2